26 czerwca odbyło się Święto Organizacji Pozarządowych i Inicjatyw Społecznych w Gminie Mogilany. Upalna niedziela w mogilańskim parku obfitowała w świetną zabawę i nutkę rywalizacji.

Święto odbyło się w formule piknikowej gry stanowiskowej. Organizacje pozarządowe przygotowały mnóstwo aktywności i atrakcji dla mieszkańców w każdym wieku. Ideą gry była okazja do zapoznania się z ofertą poszczególnych inicjatyw, a także zdobycia wiedzy, jak można włączyć się w poszczególne działania stowarzyszeń, fundacji i grup nieformalnych. Odwiedzenie NGO i wykonanie przygotowanych zadań, uprawniało do udziału w losowaniu nagród.

Przygotowano kilkanaście stanowisk. Były krzyżówki, rebusy i quizy, kreatywne prace plastyczne, dekorowanie kubeczków ukraińskimi wzorami, przysmaki m.in. od koła gospodyń wiejskich. Mogliśmy zainspirować się obozowiskiem turystycznym Uczniowskiego Klubu Sportowego Konary, zagrać w leśne gry podwórkowe z grupą nieformalną Razem Aktywnie, skorzystać z przygotowanych przez LKS Mogilany aktywności fizycznych. Pojawiły się straże pożarne z Konar i Włosani, których przygotowane atrakcje wodne cieszyły się dużym zainteresowaniem najmłodszych mieszkańców gminy. Występ Orkiestry Dętej umilił czas zgromadzonym przy scenie, a kameralny występ ukraińskiej wokalistki Sofii Katrin dostarczył wielu wzruszeń.

Przedstawiciele organizacji, którzy pierwszy raz wzięli udział w tej akcji wielokrotnie powtarzali, że nie spodziewali się tak udanej imprezy i już zgłosili swój udział w kolejnym święcie, które już za rok. Nie możemy się doczekać!