Szanowni Mieszkańcy Gminy Mogilany,

Szanujmy wodę

W związku z trwającą falą upałów, zwracamy się do Państwa o nie używanie wody pitnej do podlewania trawników i napełniania ogromnych basenów. Używanie wody pitnej niezgodnie z przeznaczeniem, prowadzi do ekstremalnego zwiększenia jej poboru zarówno w dzień, jak i w nocy. To skutkuje tym, że zbiorniki na wodę nie nadążają się napełniać i wody w kranach zaczyna brakować.

Przypominamy, że do podlewania trawników powinna służyć deszczówka, a nie woda pitna. Podobnie, jak do napełniania setek ogromnych basenów. W każdym basenie mieści się od 3 do 4 m sześciennych wody. Jeśli tylko 400 mieszkańców (w gminie mamy ponad 4,5 tys. domów) postanowi napełnić taki basen (wszyscy napełniają je gdy zaczyna się upał), to wypompują 1600 m sześciennych wody, czyli prawie 2 zbiorniki (w gminie w tej chwili mamy 2 zbiorniki po 1000 m sześciennych).

Konieczność oszczędzania wody dotyczy nie tylko naszej Gminy. Apele o oszczędzanie wody i podjęcie działań zapobiegających jej marnowaniu, pojawiają się w wielu gminach.

Woda to cenny zasób, który w przypadku intensywnych temperatur powinniśmy traktować jako dobrodziejstwo. Każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia zużycia wody. Działając wspólnie i oszczędzając wodę, zadbamy o to, aby nie zabrakło jej nam i naszym bliskim w przyszłości.

Gmina Mogilany ze swej strony dąży do takiego zabezpieczenia mieszkańców w wodę, by nie brakowało jej nawet w ekstremalnych sytuacjach. Gotowy jest już projekt, który połączy wodociąg gminny z siecią wodociągową Krakowa. Jego budowa rozpocznie się wraz z przebudową dróg: Gaj – Lusina – Libertów. Zakończenia prac możemy się spodziewać za około 3-4 lata.

Fala upałów i ekstremalne temperatury stają się coraz groźniejsze

Lato kojarzy nam się najczęściej z odpoczynkiem, kąpielami słonecznymi i ochłodą w wodzie. To tylko część prawdy. Upały mogą być groźne. Na niebezpieczeństwo narażeni jesteśmy wszyscy, a szczególnie dzieci, osoby przewlekle chore, seniorzy, dla których długotrwałe upały mogą być uciążliwe. W trosce o Państwa bezpieczeństwo apelujemy w tych upalnych dniach o rozsądek.

Przypominamy o konieczności przestrzegania kilku sprawdzonych zasad:

- jeżeli nie musisz, nie wychodź z domu,

- ogranicz przebywanie w pełnym słońcu,

- pij dużo niegazowanej wody,

- noś nakrycie głowy oraz lekką i przewiewną odzież,

- nie zostawiaj dzieci i zwierząt w aucie,

- unikaj wysiłku fizycznego, zwłaszcza w godz.12.00 do 15.00

- w ciągu dnia zamknij i zasłoń okna.

Urząd Gminy Mogilany