W sobotę 10 września Sala Narad Urzędu Gminy Mogilany tętniła życiem, to przez projekt #Razem Aktywnie z Ukrainą. Jednym z etapów przedsięwzięcia był Festiwal Gier Świata, w ramach którego uczestnicy poznali tradycyjne gry z różnych krajów, które swoimi korzeniami sięgają nawet XV wieku. Ponad 30 dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy zobaczyły jak wygląda Jakkolo z Holandii, Cornhole ze Stanów Zjednoczonych, Novuss z Łotwy, Le passe-trappe i Culbuto z Francji, Hokej stołowy pochodzący z Czech jak również tradycyjną wersję Cymbergaja z Polski! Po krótkiej historii i poznaniu zasad poszczególnych gier uczestnicy zmagali się między sobą w rozgrywkach. Dominowała radość i uśmiech na twarzach uczestników, a aktywna forma gier pozwoliła przełamać bariery językowe. Na koniec wszyscy własnoręcznie wykonali własną wersję Rybałki - gry, która pochodzi z Ukrainy.

Organizatorem wydarzenia była grupa Razem Aktywnie, honorowy patronat nad projektem objął Wójt Gminy Mogilany. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z Festiwalu.

Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych z Programu Małopolska Lokalnie i Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030, Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego, Miasta Kraków oraz Powiatu Oświęcimskiego, partnerem projektu jest Województwo Małopolskie.