W dniu 11 listopada br. odbył się Narodowy Bieg Stulecia-IX Bieg Niepodległości Skawina-Mogilany. Była to kolejna impreza biegowa organizowana przez Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” przy współpracy z Gminą Skawina i Gminą Mogilany, Szkołą Podstawową nr 6 w Skawinie, CKiS w Skawinie. Po wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego i oddaniu strzału z pistoletu przez I-go Zastępcę Burmistrza w Skawinie Witolda Grabca, ponad 300 uczestników wyruszyło na 8km trasę.Start odbył się z ulicy Witosa w Skawinie i dalej ulicami Bukowską, Batalionów Chłopskich, Wyspiańskiego, Chorowice, Kulerzów, ulicą Skawińską z metą na Rynku w Mogilanach, najwyższym punkcie w okolicy. Trasa biegu bardzo urozmaicona, dosyć wymagająca o różnicy wzniesień 170m. Uczestnicy biegu podążający w kierunku mety w Mogilanach, mieli okazję podziwiać piękną panoramę Skawiny, Krakowa a nawet Tatr. Na liczne prośby i monity, organizatorzy zdecydowali się na wprowadzenie dodatkowej kategorii Nordic Walking. Nordic Walking to forma aktywności fizycznej polegająca na marszach ze specjalnymi kijkami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20 XX wieku. Ta regulaminowa nowinka sprawiła, że aż 30 uczestników tej formy rekreacji z uśmiechem na twarzy przekroczyło linie mety w Mogilanach.

Jako pierwszy z biegaczy na mecie zameldował Drabik Emil z Mszany Dolnej w w czasie 00:27:33 sek.
Najlepszą z kobiet okazała Małek Emilia z Chełma czas 00:33:14 sek. W klasyfikacji mieszkańców Gminy Skawina
I-miejsca zajęli Malec Małgorzata i Sułowski Adrian ze Skawiny a wśród mieszkańców Gminy Mogilany Magdalena Płaziak – Kowalska z Libertowa i Francuz Konrad z Mogilan.
W klasyfikacji Powiatu Krakowskiego – ziemskiego zwyciężyli Jarotska Olga z Ukrainy i Suchan Jakub z Liszek.
W kategorii Nordic Walking najlepszym okazał się Sadowski Tomasz z Sosnowiec czas 00:53:49sek, a wśród pań zwyciężyła Styś Elżbieta z miejscowości Tarnowiec w czasie 1:00:43sek.
Najstarszymi uczestnikami biegu byli Sikora Alicja z Bielska Białej oraz Karpiński Zdzisław rocznik 1942 z Krakowa.

Pogoda dopisała jak zawsze w Skawinie dużo słońca trochę chmur zero wiatru czyli idealna dla biegaczy. Na trasie i mecie uczestników dopingowali liczni mieszkańcy Skawiny, Mogilan i okolic. Szczególne podziękowania za oryginalną dekorację i głośny doping dla mieszkańców ul. Bukowskiej 37a i 39. Biuro zawodów na starcie biegu było umiejscowione w budynku Szkoły Podstawowej nr 6 w Skawinie.
Plenerowe zakończenie imprezy, konsumpcja pysznego bigosu i wiejskiego chleba ze smalczykiem oraz wręczenie nagród odbyło się w Parku przy Dworze w Mogilanach. Najlepsi biegacze otrzymali nagrody pieniężne, puchary, nagrody rzeczowe a wszyscy uczestnicy koszulki, okolicznościowe medale oraz dyplomy. Nagroda główna Telewizor TCL została wylosowana przez zawodniczkę z miejscowości Sterkowiec. Puchary i nagrody wręczali przybyli przedstawiciele władz samorządowych w osobach: Dyrektor wydz. Promocji i Współpracy Powiatu Krakowskiego p. Małgorzata Zięć,
Wójt Gminy Mogilany p. Piotr Piotrowski,
Przewodniczący Rady Gminy Mogilany p. Zbigniew Staszczak,
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Skawinie p. Urszula Osielczak,
Radny Rady Miejskiej w Skawinie p. Karol Kościelny
oraz Radny Powiatu Krakowskiego p. Rafał Szczypczyk.

Serdeczne podziękowania i gratulacje składają organizatorzy wszystkim uczestnikom za przyjazd i udział w naszej kameralnej imprezie, którzy zechcieli w ten sposób świętować 104-rocznicę Odzyskania Niepodległości. Podziękowania dla współorganizatorów, wolontariuszy, uczniów Szkół Podstawowych nr 6 i nr 1w Skawinie.
Podziękowania dla Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, Komendy Miejskiej Policji w Skawinie, Straży Miejskiej w Skawinie. Szczególne podziękowania dla Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Skawina (jednostki: Skawina I, Skawina II, Rzozów, Kopanka, Krzęcin, Radziszów, Wola Radziszowska, Facimiech, Wielkie Drogi, Borek Szlachecki, Polanka Hallera) i Gminy Mogilany (jednostki: Buków, Konary, Mogilany, Włosań), którzy czuwali na całej trasie nad bezpieczeństwem uczestników. Podziękowania dla pracowników Centrum Kultury i Sportu w Skawinie oraz dyrekcji i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Skawinie za pomoc i wsparcie organizacyjne. Serdeczne podziękowania dla wszystkich miłośników biegania i ruchu na świeżym powietrzu, którzy po prostu byli, pomagali i wspierali nas.
Słowa uznania i gorące podziękowania dla sponsorów, darczyńców i partnerów: Konstruktion Sp. z o.o., Treko Laser Sp.z o.o., ZPH „Frezwid” Sp. j., Bank Spółdzielczy w Skawinie, Lajkonik Snack Sp.z o.o., Krakowski Bank Spółdzielczy, Grana Sp. z o.o. , Firma WaśpolSp.j., Firma Ziaja, Centrum Zakupowe ‘Jan”.

Komplet wyników, galeria zdjęć: https://biegskawina.pl/bieg-niepodleglosci/

https://www.facebook.com/bieg.skawinamogilany

Za powstałe utrudnienia w ruchu kołowym wszystkich serdecznie przepraszamy!!!


Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Gminy Skawina


Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Gminy Mogilany

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego