Od pierwszych dni września mogilańska część lasu Bronaczowa rozbrzmiewa głosami młodych ludzi, którzy w czasie spacerów z przystankami edukacyjnymi, odkrywają tajemnice tego wspaniałego miejsca. Mamy przyjemność poinformować Państwa o realizacji projektu pn. „LAS BRONACZOWA. Po prostu odetchnij!”, do którego zaprosiliśmy szkoły z gminy Mogilany, z ponad tysiącem uczniów i uczennic.

Partnerem projektu, jako gospodarz i opiekun lasu Bronaczowa, jest Nadleśnictwo Myślenice. Pierwsze zajęcia terenowe zorganizowane zostały dla nauczycieli biologii, przyrody i dziedzin pokrewnych.

Leśnicy i edukatorki, będące jednocześnie autorkami scenariuszy, prowadzą dla dzieci, młodzieży i nauczycieli zajęcia w terenie z zakresu zrównoważonej gospodarki leśnej i funkcjonowania ekosystemu lasu. Na konkretnych przykładach rozmawiamy o prawidłowej segregacji i ograniczaniu produkcji odpadów, ochronie powietrza i wód. Kładziemy nacisk na kształtowanie odpowiednich postaw i poczucia odpowiedzialności za najbliższe otoczenie i środowisko naturalne. Treści i ciekawa forma zajęć są dostosowane do każdej grupy wiekowej. Finałem projektu będzie terenowa edukacyjna gra orienteeringowa dla ponad 100 dzieci ze wszystkich ww. placówek, która odbędzie się oczywiście w przepięknej jesiennej scenerii lasu Bronaczowa.

To wyjątkowe i ambitne przedsięwzięcie z zakresu edukacji ekologicznej jest możliwie dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.