W tym roku Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Przestrzeń” realizowało projekt pn. "Przed wiejską chatą" - widowisko SZR "Bukowioki", współfinansowany przez Gminę Mogilany. Jego celem było przybliżenie tradycji i dziedzictwa kulturowego wsi Buków.

W ramach projektu zespół pojechał na warsztaty do Muzeum Etnograficznego w Wygiełzowie. Na chwilę wszyscy przenieśli się do dawnej wsi, do czasów naszych pradziadków. Zobaczyli tam zabytki budownictwa drewnianego z XIX wieku: chałupy, stodoły, spichlerze, remizę strażacką, kościół itp. Nie zabrakło też czasu na próbę widowiska pt. "Przed wiejską chatą", która odbyła się w tamtejszym amfiteatrze. Na terenie urokliwego skansenu, członkowie SZR "Bukowioki" wzięli udział w lekcjach warsztatowych. Młodsza grupa dowiedziała się, jak ważnym elementem wyposażenia była skrzynia, do czego służyła i jakie skarby były w niej ukryte. Następnie wszyscy samodzielnie wykonali kolorowe dekoracje swoich skrzyneczek. Starsza grupa zaś poznała wartość korali, które stanowiły prawdziwy skarb rodzinny i były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najpierw młodzież malowała drewniane paciorki, a potem komponowała wzory korali.

21 czerwca w Szkole Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie miało miejsce zakończenie projektu. Mieszkańcy Bukowa oraz goście obejrzeli scenkę rodzajową, podczas której zobaczyli dawne zabawy dziecięce, jak choćby robienie szmacianych lalek. Potem starsi przynieśli wiadomość o swatach u sąsiada, więc wszyscy zaczęli przygotowania do wspólnej zabawy. Na koniec pojawiła się kapela oraz barwny korowód odświętnie ubranych gości, którzy zaśpiewali i zatańczyli na ludową nutę m. in. polkę, oberka i tradycyjnego krakowiaka.

Źródło: Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Przestrzeń”