LOKALNA PLATFORMA NA RZECZ ZAPOBIEGANIA POWSTAWANIU ODPADÓW (ZPO)

Każdego roku w Polsce wzrasta problem wytwarzania coraz to większej ilości odpadów, dlatego stają się one kluczową kwestią nie tylko środowiskową, ale także ekonomiczną i społeczną. WEDŁUG STATYSTYK GUS, PRZECIĘTNY POLAK „PRODUKUJE” PONAD 350 KG ODPADÓW ROCZNIE!W obecnych czasach produkty sprzedawane są w opakowaniach, które po zużyciu produktu stają się odpadem. Głównym celem w gospodarce odpadami jest zapobieganie powstawaniu i zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów. Bardzo istotne jest uświadomienie każdemu człowiekowi jakie konsekwencje niesie za sobą nadmierne wytwarzanie oraz gromadzenie odpadów. Jest to zjawisko w skali globalnej, jednak walkę z nim może a nawet musi podjąć każdy z nas. Pamiętajmy, że, to my- ludzie jesteśmy odpowiedzialni za i tak już bardzo zniszczoną planetę Ziemię, na której żyją nasi bliscy. Zróbmy wszystko, aby następne pokolenia, mogły cieszyć się czystym powietrzem oraz nieskażonym środowiskiem.

Każdy z nas, mieszkańców, może w swoim domu podjąć działania sprzyjające ograniczeniu powstawania odpadów - dzięki czemu nasze otoczenie będzie bardziej ekologiczne, a my zaoszczędzimy na opłatach.

Kupuj z głową, chroń środowisko!!!

Poniżej prezentujemy kilka prostych zasad, dzięki którym można znacznie ograniczyć ilość produkowanych śmieci:

  • Aby zmniejszyć w domowych odpadach liczbę jednorazowych foliówek i styropianowych tacek, najlepiej wybierać produkty bez opakowania, które zapakujemy do własnej torby. W ten sposób możemy kupować warzywa, owoce, mięso lub pieczywo. Nieopakowane produkty znajdziemy bez problemu na bazarze, w piekarni, warzywniaku, sklepie mięsnym, jak i w supermarkecie na stoiskach typu „bazarek”. Są też sklepy, które oferują produkty na wagę pakowane wyłącznie do pojemników klientów.
  • Papierowe torebki, które miały zastąpić zrywki przy stoiskach z warzywami, owocami, pieczywem często pokrywane są warstwą wosku, która sprawia, że nie nadają się do recyklingu. Lepiej pakować warzywa, owoce i pieczywo we własne płócienne torby lub w eko-woreczki.
  • Wybierz szklaną butelkę zwrotną zamiast butelki plastikowej- (szklana butelka może być wielokrotnie wykorzystana powtórnie, podczas gdy butelka plastikowa jest jednorazowa)—jeżeli to możliwe przygotowuj napoje w domu na bazie wody wodociągowej.
  • Pamiętajmy, żeby do sklepu iść z własną torbą wielokrotnego użytku. Im rzadziej skorzystamy z plastikowych toreb dostępnych w każdym markecie, tym mniej odpadów wyląduje w koszu. Jeśli zapomnimy własnej torby, nie bierzmy cienkich jednorazówek – w prawie każdym sklepie można kupić solidne torby plastikowe, które będziemy mogli wykorzystać podczas następnych zakupów, jak i też do innych celów – np. jako torbę na segregowane surowce.
  • Kiedy to możliwe nie kupujmy jednorazówek i korzystajmy z produktów, które można użytkować wielokrotnie. Kupując kawę na wynos, możemy poprosić o przelanie jej do naszego własnego kubka termicznego, który nie tylko jest bardziej ekologiczny, ale też o wiele dłużej trzyma ciepło i nie parzy w ręce.