Oficjalny serwis informacyjny
Gminy Mogilany

Aktualności

#AKTYWNIE trzeci raz!

12 września 2023

10 września po raz trzeci odbyło się Święto Organizacji Pozarządowych i Inicjatyw Społecznych w Gminie Mogilany. Realizatorem wydarzenia, współfinansowanego ze środków Gminy Mogilany, była Fundacja DZIAŁAMY. Organizacje pozarządowe przygotowały mnóstwo aktywności i atrakcji dla mieszkańców w każdym wieku, w formule piknikowej gry stanowiskowej. Ideą gry była możliwość zapoznania się z ofertą poszczególnych inicjatyw, a także zdobycia wiedzy, jak można włączyć się w poszczególne działania stowarzyszeń, fundacji i grup nieformalnych. Odwiedzenie stanowisk i wykonanie przygotowanych zadań, uprawniało do udziału w losowaniu nagród. Był moc zabaw i aktywności sportowych, kreatywnych, plastycznych. Uczestnicy zdobywali nową wiedzę i umiejętności np. z zakresu pierwszej pomocy, przeciwdziałania wykluczeniu osób z niepełnosprawnościami czy ochrony środowiska. Na zakończenie imprezy mieliśmy przyjemność przeżyć występ Orkiestry Dętej z Włosani. Kto nie był, niech żałuje, dobra wiadomości jest taka że kolejne Święto już za rok!

+ czytaj więcej

Kino na sportowo

24 lipca 2023

Jesteś już po wyjeździe, albo czekasz na urlop? Masz wolny wieczór? Zapraszamy na Kino na sportowo! We dwie sierpniowe soboty – 12 i 19 sierpnia czekamy na boisku LKS Mogilany (ul. Sportowa 31). Wieczór Filmowy rozpoczyna się już po godz. 18.00, a w nim animacje, gry sportowe, zajęcia z nagrodami, a także coś na ruszt, po godz. 21.00 Seans Filmowy. Rok temu seans na boisku Ludowy Klub Sportowy Mogilany organizowaliśmy na początku września, w tym roku zapraszamy w wakacje. Dzięki współpracy z Sołectwem Mogilany możliwe jest bezpłatne skorzystanie z ekranu i projektora. Co w repertuarze? Decyzja jest wspólna! Za nami pierwsze głosowanie, w którym wygrał „Green book" i to jego zobaczymy 12 sierpnia. Komediodramat z 2018 r. produkcji amerykańskiej opowiada o losach Tonyego, drobnego cwaniaczka z Bronxu i ekstrawaganckiego muzyka Dona Shirleya. Z pozoru różni ich wszystko: od majątku i wykształcenia, przez sposób bycia, po ulubione jedzenie i rozrywki. Z czasem jednak będą mieli okazję przekonać się, że tak naprawdę więcej ich łączy, niż dzieli. Zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniu na Facebooku, by być na bieżąco: https://www.facebook.com/events/2613151865499225/. Serdecznie zapraszamy! Organizator: Grzegorz Nędza, Fundacja działamy Partnerzy: Mateusz Paszta, Sołtys Mogilan i Marcin Kępa, Ludowy Klub Sportowy Mogilany Źródło: Fundacja działamy

+ czytaj więcej

Na sportowo z Gajowianką

21 lipca 2023

Młodzi zawodnicy klubu LKS Gajowianka Gaj na początku lutego rozpoczęli treningi przygotowujące ich do zmagań w organizowanych przez lokalne drużyny turniejach. Młodzież dzięki uczestnictwu w zajęciach sportowych, oprócz świetnej zabawy, oraz zdobywania umiejętności piłkarskich, uczą się współpracy w zespole, punktualności, radzenia sobie z sukcesami ale też porażkami. W czerwcunasi zawodnicy w dwóch grupach wiekowych uczestniczyli w sparingu z drużyną Tiger Hearts Academy z Mogilan. Drużyna młodszych chłopców odniosła zwycięstwo, a ich starsi koledzy niestety musieli uznać wyższość rywala. Jako klub jesteśmy dumni ze wszystkich zawodników za ich zaangażowanie, wolę walki do ostatnich minut meczu, oraz za to, że są przykładem dla swoich kolegów jak można aktywnie, w gronie kolegów spędzić czas na świeżym powietrzu. Dzięki stworzonym warunkom dla naszych najmłodszych piłkarzy, staramy się aby byli oni w przyszłości siłą napędową naszej drużyny seniorskiej, która jako jedyna w Gminie Mogilany bierze udział w rozgrywkach o mistrzostwo A-klasy Krakowskiego Związku Piłki Nożnej (III grupa Kraków). W zakończonym sezonie 22/23 udało się naszym seniorom zdobyć 33 punkty, co uplasowało ich na 9 miejscu w tabeli. W krótkiej wakacyjnej przerwie od treningów i spotkań ligowych została wykonana renowacja boiska, natomiast po wakacjach czekamy na kolejne zmagania sportowe. „Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu na terenie Gminy Mogilany w szczególności w miejscowości Gaj” - Zadanie współfinansowane przez Gminę Mogilany Źródło: LKS Gajowianka

+ czytaj więcej

PRZED WIEJSKĄ CHATĄ

19 lipca 2023

W tym roku Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Przestrzeń” realizowało projekt pn. "Przed wiejską chatą" - widowisko SZR "Bukowioki", współfinansowany przez Gminę Mogilany. Jego celem było przybliżenie tradycji i dziedzictwa kulturowego wsi Buków. W ramach projektu zespół pojechał na warsztaty do Muzeum Etnograficznego w Wygiełzowie. Na chwilę wszyscy przenieśli się do dawnej wsi, do czasów naszych pradziadków. Zobaczyli tam zabytki budownictwa drewnianego z XIX wieku: chałupy, stodoły, spichlerze, remizę strażacką, kościół itp. Nie zabrakło też czasu na próbę widowiska pt. "Przed wiejską chatą", która odbyła się w tamtejszym amfiteatrze. Na terenie urokliwego skansenu, członkowie SZR "Bukowioki" wzięli udział w lekcjach warsztatowych. Młodsza grupa dowiedziała się, jak ważnym elementem wyposażenia była skrzynia, do czego służyła i jakie skarby były w niej ukryte. Następnie wszyscy samodzielnie wykonali kolorowe dekoracje swoich skrzyneczek. Starsza grupa zaś poznała wartość korali, które stanowiły prawdziwy skarb rodzinny i były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najpierw młodzież malowała drewniane paciorki, a potem komponowała wzory korali. 21 czerwca w Szkole Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie miało miejsce zakończenie projektu. Mieszkańcy Bukowa oraz goście obejrzeli scenkę rodzajową, podczas której zobaczyli dawne zabawy dziecięce, jak choćby robienie szmacianych lalek. Potem starsi przynieśli wiadomość o swatach u sąsiada, więc wszyscy zaczęli przygotowania do wspólnej zabawy. Na koniec pojawiła się kapela oraz barwny korowód odświętnie ubranych gości, którzy zaśpiewali i zatańczyli na ludową nutę m. in. polkę, oberka i tradycyjnego krakowiaka. Źródło: Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Przestrzeń”

+ czytaj więcej

Konkurs „EKOmoda – ekologiczny pokaz mody”

21 czerwca 2023

Stowarzyszenie KREATYWNIE AKTYWNI działające na terenie Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce ogłasza konkurs na wykonanie odzieży z odpadów/odnawialnych surowców. Cele konkursu: 1. Zagospodarowanie odpadów przydatnych do ponownego wykorzystania lub przetworzenia. 2. Propagowanie selektywnej zbiorki odpadów opakowaniowych w życiu codziennym – zarówno w domu, w szkole, jak i w pracy. 3. Popularyzowanie wiedzy dotyczącej szkodliwości emisji zanieczyszczeń do środowiska. 4. Poszerzanie świadomości na temat środowiska, rozwijanie wyobraźni kreatywności. 5. Rozwijanie wrażliwości ekologicznej i artystycznej. Szczegóły w regulaminie. Źródło: Stowarzyszenia "KREATYWNIE AKTYWNI"

+ czytaj więcej

Zakorzenione – liderki dla środowiska

21 czerwca 2023

Trwa nabór do projektu dla kobiet z terenów wiejskich działających na rzecz przyrody. Zakorzenione to program edukacyjny skierowany do sołtysek i członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, które mają pomysły na działania na rzecz środowiska w swoich miejscowościach. Założeniem programu jest wspieranie inicjatyw, które angażują lokalną społeczność w podejmowanie przedsięwzięć na rzecz przyrody i środowiska. Nabór na projekty trwa do 2 lipca 2023 roku. Szczegóły – List przewodni programu.

+ czytaj więcej

Bo sport to zdrowie, czyli „Aktywna niedziela z UKS Konary III edycja”

19 czerwca 2023

Działający na terenie Gminy Mogilany Uczniowski Klub Sportowy Konary od wielu już lat prężnie się rozwija i realizuje kolejne projekty. Aktywizacja dzieci i młodzieży, promocja zdrowego stylu życia i zachęcanie do podejmowania wysiłku fizycznego z korzyścią dla zdrowia to wciąż priorytetowe hasła, którymi kieruje się Klub przy podejmowaniu kolejnych działań. Dlatego też UKS Konary zaproponował kolejną odsłonę projektu “Aktywna niedziela z UKS Konary III edycja”.Projekt jest realizowany już po raz kolejny w związku z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Gminy Mogilany. Wychodzi naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na podnoszenie poziomu aktywności ruchowej i rzetelną wiedzę w zakresie szeroko rozumianej profilaktyki zdrowotnej. To oferta skierowana do wszystkich dzieci i rodziców z terenu Gminy Mogilany, jak również ich rodzin i przyjaciół niezależnie od wieku. To doskonała okazja do zaszczepienia idei promującej ruch i dbanie o aktywność fizyczną. Do tej pory odbyły się wyjazdy do Doliny Chochołowskiej, Doliny Kościeliskiej, Szczawnicy, na Stare Wierchy. Po przerwie wakacyjnej planowana jest wycieczka do Ojcowa. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do udziału! Szczegóły i miejsca zbiórek podawane są na profilu fb UKS Konary. “Sport to zdrowie”, “ruch to zdrowie” - te wciąż aktualne hasła nie są pustymi frazesami. Aktywność fizyczna i podejmowanie wysiłku sprzyja produkcji hormonów szczęścia, co ma bezpośrednie przełożenie między innymi na poprawę samopoczucia. Razem z UKS Konary endorfin nikomu nie zabraknie! Zadanie współfinansowane ze środków budżetu Gminy Mogilany Źródło: UKS Konary

+ czytaj więcej

WYNIKI KONKURSU ŚWIĘTO ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

15 czerwca 2023

Zarządzenie Nr 104/2023 Wójta Gminy Mogilany z dnia 15 czerwca 2023 r. w sprawie: ogłoszenia wyników otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych przez organizacje pozarządowe oraz podmioty określone w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w obszarze działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych oraz działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów zrównanych w 2023 roku pn. ŚWIĘTO ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH.

+ czytaj więcej

OGŁOSZENIE KONKURSU ŚWIĘTO ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

20 kwietnia 2023

Zarządzenie Nr 72/2023 Wójta Gminy Mogilany z dnia 20 kwietnia 2023 roku w sprawie: ogłoszenia otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadania publicznego pn. ŚWIĘTO ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH, przyjęcia Regulaminu pracy Komisji ds. oceny ofert konkursowych i naboru członków Komisji ds. oceny ofert konkursowych

+ czytaj więcej

Wyniki konkursu kultura, rozwój wspólnot lokalnych, środowisko i bezpieczeństwo

30 marca 2023

Wójt Gminy Mogilany Zarządzeniem Nr 55/2023 z dnia 30 marca 2023 ogłosił wyniki otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych przez organizacje pozarządowe oraz podmioty określone w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w zakresie kultury, rozwoju wspólnot lokalnych, środowiska i bezpieczeństwa w 2023 roku.

+ czytaj więcej