Oficjalny serwis informacyjny
Gminy Mogilany

Przeterminowane leki i termometry rtęciowe

Drogi Mieszkańcu - przeterminowane leki przynieś do apteki!


 Uprzejmie informujemy, że w aptekach znajdujących się na ternie Gminy Mogilany zostały zamieszczone specjalne pojemniki, do których nieodpłatnie i w sposób bezpieczny i zgodny z zasadami ochrony środowiska można wrzucać przeterminowane lekarstwa.

Można do nich wrzucać leki w postaci proszków, pastylek, drażetek, ampułek, kropli, syropów, maści, aerozoli oraz termometry.
Zabronione jest wrzucanie igieł, igłostrzykawek i strzykawek.

Mile widziane jest wrzucanie leków BEZ OPAKOWAŃ !

 

O tym, że używanie przeterminowanych leków jest niebezpieczne dla zdrowia, wiemy chyba wszyscy, jednak mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że wyrzucanie starych, przeterminowanych lekarstw do kosza, a stamtąd na składowiska odpadów, jest równie niebezpieczne, gdyż środki zawarte w lekach mają szkodliwy wpływ na środowisko. Związki zawarte w lekach są bardzo trwałe, przedostając się do wód lub gleb i potrafią je skazić na dziesięciolecia. Część toksyn pochodzących z lekarstw, może biokumulować się w komórkach organizmów żywych, stanowiąc dla nich zagrożenie. I jeszcze jedna ważna rzecz:

Nigdy NIE WRZUCAJ leków do toalety!

Oczyszczalnie nie radzą sobie dobrze
z takimi substancjami a ich obecność w wodzie sprawia,
że bakterie i wirusy uodparniają się na nie
i do terapii potrzebne będą nowe leki lub większe ich dawki.

 

Zachęcamy wszystkich mieszkańców Gminy Mogilany do rozsądnego pozbywania się przeterminowanych leków, właśnie poprzez wrzucanie ich do przeznaczonych do tego celu pojemników. Na terenie Gminy Mogilany znajdują się trzy apteki, w których można się pozbyć przeterminowanych leków:

  • Apteka Vita ul. Rynek 4a, 32-031 Mogilany
  • Apteka Nowa Farmacja ul. Rynek 2A, 32-031 Mogilany
  • Apteka Libertowska. Libertów, ul. Jana Pawła II 31, 30-444 Kraków

Dodatkowy pojemnik na przeterminowane leki znajduje się również w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Gaju, ul. Zadziele 43, 32-031 Mogilany (pojemnik usytuowany jest w budynku biura PSZOK)