Szanowni Państwo, przypominamy, że Fundacja Most the Most ogłosiła konkurs Nasz zabytek. Jest to inicjatywa o charakterze regionalnym i lokalnym dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie i przywrócić świetność lokalnym zabytkom.

Konkurs jest podzielony na dwa etapy:

  • wybór jednego zabytku w województwie – I Konkurs
  • wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku – II Konkurs

Każdy mieszkaniec woj. małopolskiego może zgłaszać propozycje zabytków
do 5  września 2022 r. (I Konkurs).

Zwycięski obiekt może uzyskać nawet 1 000 000 zł dofinansowania.W konkursie, można zgłaszać tylko zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków, które są własnością skarbu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Po przeanalizowaniu możliwości, które mają szansę faktycznej realizacji, gdzie m. in. wzięto pod uwagę kwestię uregulowania stanu prawnego zabytku, zachęcamy Państwa do zgłaszania w formularzu zabytkowego Dworku w Chorowicach.

Warto poświęcić chwilę i zgłosić zabytkowy dwór w Chorowicach w tym konkursie. To wyjątkowe miejsce, któremu można przywrócić dawny urok, nadać nową funkcję i stworzyć miejsce spotkań i aktywności mieszkańców.

Dla chętnych udostępniamy dane do formularza zgłoszeniowego oraz zdjęcia obiektu.

Formularz dostępny pod linkiem: https://mostthemost.pl/nasz-zabytek-wielkopolskie-malopolskie-i-slaskie/. Poniżej znajdziecie Państwo proponowany tekst, z którego można skorzystać przy zgłaszaniu obiektu.

Osoby, które nie korzystają z Internetu mogą zgłosić zabytek przez telefon. Zgłoszenia telefoniczne przyjmowane są pod numerami: 22 47 55 111 lub +48 517 884 088 od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.


Nazwa: Dwór w Chorowicach

Adres: Chorowice, ul. Doboszyńskiego 48, 32 – 031 Mogilany

Własność: Gmina Mogilany

Krótki opis:

Dwór wchodził w skład zespołu dworskiego obejmującego wcześniej również neogotycką kaplicę z początku XX w., czworak, stajnię oraz park. Został wybudowany w 1905 roku (prawdopodobnie na miejscu wcześniejszego niezachowanego dworu), przebudowany po 1945 r. i ok. 1985 r. Jest to budynek parterowy nakryty dwuspadowym dachem. Przebudowa z lat 40-tych usunęła detale architektoniczne decydujące o uroku obiektu, dokonano też parcelacji ziemi dworskiej, do lat 90-tych we dworze funkcjonowała szkoła podstawowa. Rewaloryzacja budynku umożliwiła by uruchomienie w nim życia społecznego, mieszkańcy mieliby możliwość aktywnego korzystania z obiektu.