Urząd Gminy Mogilany zwraca się z apelem do mieszkańców o segregowanie odpadów komunalnych oraz racjonalne nimi gospodarowanie. Jak wynika z informacji uzyskanych ze specjalistycznych instalacji do zagospodarowania odpadów, w strumieniu zmieszanych odpadów komunalnych (w koszu) wciąż znajduje się bardzo dużo takich odpadów, które mogłyby być właściwie posegregowane w gospodarstwach domowych. W pojemnikach na odpady zmieszane w dalszym ciągu można znaleźć kartony, plastikowe lub szklane butelki czy inne opakowania wielomateriałowe.

W przypadku odpadów zmieszanych, podobnie jak w przypadku pozostałych frakcji odpadów, kluczową rolę odgrywa selektywna zbiórka odpadów u źródła, czyli w naszych domach lub firmach. Odpady zmieszane, odebrane z terenu nieruchomości, trafiają w pierwszej kolejności do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK), gdzie są poddawane etapom sortowania. Jednym z etapów segregacji jest rozdzielenie z ogólnego strumienia odpadów zmieszanych, tych odpadów, które mogą być poddane recyklingowi i ponownie wykorzystane.

Pamiętajmy, że od tego, w jaki sposób rozdzielimy odpady w gospodarstwie domowym, zależy, ile z nich zostanie poddanych recyklingowi. Prawidłowa segregacja oznacza redukcję ilości odpadów zmieszanych, co przekłada się na niższe koszty ponoszone przez gminę (czyli nas wszystkich) i daje lepszy wskaźnik poziomu recyklingu odpadów.Poziom recyklingu narzuconyprzez Unię Europejską z roku na rok jest coraz wyższy i coraz trudniej będzie nam go wszystkim osiągnąć. W roku 2023 r. nasza gmina powinna uzyskać 35% wagowo poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych a w kolejnych latach : w 2024 r. będzie to 45%, a w 2025 r. aż 55%.

Z przeprowadzonej analizy w zakresie odebranych przez firmę obsługującą gminę Mogilany odpadów, wynika, że udział odpadów odebranych jako segregacja w I półroczu 2023 r. wynosi 18,9%. Spodziewany (prognozowany) poziom recyklingu dla gminy w 2023 r. na podstawie obliczeń PW MIKI może wynieść 32,3%. Jeżeli nie osiągniemy wymaganego poziomu, na gminę zostanie nałożona kara pieniężna przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Segregacja odpadów to nie tylko ograniczenie wielkości składowisk i działanie na rzecz ochrony środowiska, ale także poprawa warunków życia ludzi. Oddając starannie porozdzielane śmieci, znacząco zmniejszamy czas, koszt ich posegregowania i dalszego przetworzenia przez zakład, do którego trafiają odpady z naszej gminy. Zanieczyszczenie danej frakcji innymi odpadami powoduje, że np. posegregowany papier staje się mało wartościowym surowcem, a nawet odpadem zmieszanym. W praktyce lepsza segregacja, to gwarancja odzysku i recyklingu większej ilości odpadów w instalacjach.

Zachęcamy również mieszkańców do zakładania przydomowych kompostowników w celu ograniczenia składowania odpadów biodegradowalnych. Odpady te nie tylko mogą zostać wykorzystane jako kompost w przydomowych ogródkach czy na działkach, ale także znacząco przyczynią się do osiągnięcia pożądanego poziomu recyklingu.

Dlatego zwracamy się do wszystkich mieszkańców - dbajmy o przestrzeganie zasad poprawnej segregacji odpadów. Postarajmy się wspólnie, by poziom przygotowania  do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w 2023 roku wyniósł ponad 35 %, a tym samym zadbajmy o czystość naszego środowiska.