Mieszkańcy Kulerzowa, Bukowa, Chorowic innych miejscowości Gminy Mogilany oraz zaproszeni goście zgromadzili się licznie się aby zobaczyć efekty renowacji najcenniejszej i najpiękniejszej kapliczki w naszej Gminie - Kapliczki Matki Bożej Bolesnej z 1917 roku w Kulerzowie.

Uroczystego poświęcenia dokonał ksiądz Proboszcz Józef Milan, który po wspólnej modlitwie zapowiedział również organizację nabożeństwa majowego przy tej odnowionej kapliczce.

Kapliczka została ufundowana przez Józefa i Marcyannę Ożogów. Józef był rymarzem, a Marcyanna była franciszkanką świecką. Państwo Ożogowie nie mieli własnych dzieci ale byli rodzicami chrzestnymi dla ok. 80 dzieci, głównie z Kulerzowa i z Bukowa.

Według relacji mieszkańców kapliczka powstawała dwa lata w pracowni Wita Wisza w i została ukończona w 1917 r. Walenty Wisz był profesjonalnym rzeźbiarzem, związanym z pobliskim Radziszowem. Inspiracją do powstania dzieła był obraz tzw. Smętnej Dobrodziejki Krakowa - Matki Boskiej Bolesnej z kościoła św. Franciszka z Asyżu przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie. Według relacji świadków artysta umieścił na kapliczce podobizny konkretnych osób - mieszkańców Kulerzowa.

W 2023 r. przeprowadzono pełną konserwację techniczną i estetyczną kapliczki wraz z odtworzeniem polichromii. W takcie badań stratygraficznych odnaleziono oryginalną bogatą kolorystycznie polichromię nawiązującą do obrazu Smętnej Dobrodziejki Krakowa. W trakcie prac potwierdzono autorstwo Wita Wisza, przy rozbieraniu obiektu ujawnione zostały niewidoczne od zewnątrz inskrypcje artysty - pod spodem górnej części kapliczki (rzeźby Matki Boskiej) oraz pod płaskorzeźbą św. Józefa. Odnaleziono również fragment gazety codziennej z 1917 r.

Prace sfinansowano ze środków Gminy Mogilany i Województwa Małopolskiego w ramach Programu Kapliczki Małopolski 2023. Ogrodzenie sfinansowano ze środków Sołectwa Kulerzów.

Wójt Piotr Piotrowski złożył podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do renowacji tej wyjątkowej kapliczki. Podkreślił szczególną rolę Sołtysa Kulerzowa p. Józefa Jurka, który zabiegał o podjęcie tej konserwacji, szukał śladów historycznych oraz pomagał na każdym etapie prac.

Po części oficjalnej zgromadzeni udali się do Świetlicy Wiejskiej w Kulerzowie, gdzie Pan Janusz Bierówka Radziszowa przybliżył postać Wita Wisza, jego warsztat i dziedzictwo. Ten pasjonat lokalnej historii i pracownik Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, zwrócił uwagę na wybitny kunszt i wręcz koronkową pracę w kamieniu Wita Wisza, z którymi mamy do czynienia w kulerzowskiej kapliczce. Z drugiej strony podkreślił skromność artysty, którego podobizna nie została zachowana, a sam podpisywał swoje dzieła bardzo dyskretnie. Dlatego właśnie, pewne potwierdzenie przekazów o jego autorstwie był o możliwe dopiero przy generalnej konserwacji, po rozebraniu elementów kapliczki