Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i właściciele nieruchomości niezamieszkałych z terenu Gminy Mogilany

Na Wójcie Gminy Mogilany spoczywa ustawowy obowiązek przeprowadzenia kontroli przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie naszej gminy oraz właścicieli nieruchomości niezamieszkałych w zakresie posiadania przez nich aktualnych umów na odbiór odpadów komunalnych, na podstawie art. 6 ust.1 pkt 2 oraz ust. 5a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz. U. z 2024 r. poz. 399 z późn. zm.) na.

W związku z obowiązkiem przeprowadzenia przez gminę wspomnianej wyżej kontroli, przypominamy, że właściciele nieruchomości niezamieszkałych zgodnie z ustawą, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy, zobowiązani są do zawarcia umowy na odbiór odpadów z przedsiębiorcą odbierającym odpady, wpisanym do rejestru działalności regulowanej prowadzonym przez Wójta Gminy Mogilany(wykaz podmiotów dostępny jest stronie internetowej  www.mogilany.pl )

Do nieruchomości niezamieszkałych, na których wytwarzane są odpady komunalne zalicza się np. nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowe, budynki użyteczności publicznej, lokale handlowe, gastronomiczne, zakłady rzemieślnicze, usługowe, produkcyjne, targowiska, cmentarze itp.

Kontrola polegać będzie na wezwaniu właściciela nieruchomości do przedłożenia kserokopii umowy na odbiór odpadów oraz dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za wykonaną usługę (faktury VAT).

Ważne: Umowa nie może być zawarta tylko na odbiór odpadów zmieszanych!

Umowa zawarta z przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne musi zapewniać odbiór wszystkich frakcji odpadów komunalnych zgodnie z wymaganiami określonymi w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Mogilany oraz Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, zgodnie z którym selektywnie zbiera się:

  1. papier (worek/pojemnik niebieski oznaczony napisem „Papier”);
  2. szkło (worek/pojemnik zielony oznaczony napisem „Szkło”);
  3. metale, tworzywa sztuczne, odpady opakowaniowe wielomateriałowe (worek/pojemnik żółty oznaczony napisem „Metale i tworzywa sztuczne”);
  4. bioodpady (worek/pojemnik brązowy oznaczony napisem „BIO”).

Pozostałe po segregacji odpady oddawane są jako „pozostałości po segregowaniu” w pojemniku innego (np. czarnego) koloru.

Niezależnie od tego, czy właściciel danej nieruchomości niezamieszkałej wytwarza wszystkie frakcje odpadów komunalnych czy też nie, ustawodawca przyjmuje, że takie odpady są i mogą być przez niego wytwarzane. W konsekwencji jego umowa z podmiotem odbierającym odpady komunalne musi obejmować wszystkie frakcje.

Określona w umowach częstotliwość odbioru poszczególnych frakcji musi być zgodna z prawem miejscowym, tj. Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Mogilany.

Na podstawie art. 3 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Gmina obowiązana jest prowadzić ewidencję umów zawartych na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, w celu kontroli wykonywania przez właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców obowiązków wynikających z ustawy.

W związku z powyższym właściciele nieruchomości niezamieszkałych zobowiązani są do przedstawienia kopii zawartej umowy z podmiotem odbierającym odpady komunalne oraz kopie dowodów uiszczania opłat za te usługi (za okres 3 miesięcy wstecz) do 31.12.2024 r.

Dokumenty można dostarczyć w następujący sposób:

  • osobiście do Urzędu Gminy Mogilany- pok. 23 I piętro
  • przesłać na adres poczty elektronicznej: gmina@mogilany.pl
  • przesłać na adres: Urząd Gminy Mogilany, ul. Rynek 2, 32-031 Mogilany

W sytuacji, gdy nieruchomość posiada dwie części, tj. przeznaczoną na cele mieszkaniowe oraz przeznaczoną na działalność gospodarczą, właściciele nieruchomości powinni:
•    uiszczać w gminie opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, za część dotyczącą nieruchomości zamieszkałej, zgodnie ze złożoną deklaracją,
•    zawrzeć dodatkową umowę na odbiór odpadów komunalnych z podmiotem uprawnionym, na część nieruchomości niezamieszkałej, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, a w przypadku gdy część niezamieszkała jest wynajmowana, obowiązek zawarcia umowy obejmuje podmiot najmujący, chyba, że umowa najmu lokalu stanowi inaczej.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( art. 6j ust. 4a) dopuszcza uiszczenie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w ramach opłaty dotyczącej nieruchomości zamieszkałej jedynie w przypadku prowadzenia w części lokalu mieszkalnego obsługi biurowej działalności gospodarczej.

Jednocześnie informujemy właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, że niedopuszczalne jest mieszanie odpadów komunalnych z gospodarstwa domowego z odpadami powstającymi na skutek prowadzonej działalności gospodarczej!

Zwracamy się do właścicieli nieruchomości niezamieszkałych którzy do tej pory nie zawarli jeszcze umów na odbiór odpadów komunalnych lub umowa zawarta jest niezgodnie z obowiązującymi przepisami o jak najszybsze dopełnienie tego obowiązku (tj. jej zawarcie lub usunięcie uchybień). Brak posiadania aktualnej umowy na  odbiór odpadów komunalnych skutkować będzie wszczęciem postępowania nakazującego wykonanie tego obowiązku decyzją administracyjną, na podstawie art. 5 ust. 7 ww. ustawy. 

Biorąc powyższe pod uwagę, a w szczególności obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa prosimy o ścisłą współpracę z Urzędem Gminy Mogilany i dopełnienie formalności w zakresie odbioru odpadów komunalnych wytwarzanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Uwaga !

Przepisy u.u.c.p.g. w pierwszej kolejności wskazują właściciela nieruchomości jako podmiot zobowiązany do realizacji obowiązków wynikających z ustawy i przepisów prawa miejscowego. Jeżeli obowiązki wskazane w ustawie mogą jednocześnie dotyczyć kilku podmiotów, obowiązany do ich wykonania jest podmiot lub podmioty faktycznie władające nieruchomością. W takim przypadku podmioty, mogą w drodze umowy zawartej w formie pisemnej, wskazać podmiot obowiązany do wykonania obowiązków wynikających z ustawy.