To już kolejny etap edukacji ekologicznej w naszej gminie. W tegorocznej edycji koncentrujemy się na dwóch obszarach: ochronie i oszczędzaniu zasobów wodnych oraz nauce kompostowania. Zależy nam, aby przybliżając te tematy mieszkańcom, znaleźć czas na część dydaktyczną oraz część praktyczną - warsztatową.
Projekt realizujemy dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
We czwartek 19 września odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Czas dla środowiska - cykl warsztatów edukacji ekologicznej dla mieszkańców gminy”. W mogilańskim dworze dzieci z klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej w Konarach uczyły się prawidłowej segregacji odpadów i poznawały proces zakładania przydomowego kompostownika. Dowiadywały się jak można wykorzystać ziemię kompostową na potrzeby domowe. Po tych bardzo praktycznych warsztatach mieliśmy dla nich niespodziankę - spektakl teatralny. Uczniowie i uczennice bardzo żywo reagowali na opowieść o rysiu Rysiu, któremu przyszło żyć na wysypisku śmieci. Interaktywne przedstawienie w wykonaniu aktorów O!Teatru angażowało dzieci do refleksji na temat działalności człowieka z perspektywy zwierząt.
W piątek 20 września zaprosiliśmy do Urzędu Gminy młodzież ze starszych klas Szkoły Podstawowej we Włosani. Warsztaty połączone z zajęciami pod tytułem „Doświadczenia młodego naukowca” były miejscem ciekawych eksperymentów. Oprócz solidnej porcji wiedzy o tym jak oszczędzać wodę gromadzić i wykorzystywać deszczówkę, uczniowie m.in. filtrowali wodę z rzeki i eksperymentowali z usuwaniem substancji oleistych z wody.
Warto dodać, że tematyka przedsięwzięcia jest zbieżna z innymi konkretnymi działaniami. Ze wsparciem Województwa Małopolskiego realizowany jest projekt „Zaopatrzenie mieszkańców Gminy Mogilany w kompostowniki” a w nieco dalszych planach mamy duże przedsięwzięcie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych „Mikroretencja w gminie Mogilany”, nastawione na zagospodarowanie wód opadowych na posesjach mieszkańców.