Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mogilanach bierze udział w ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”, która jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci.

Jej podstawowym celem jest zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec dzieci oraz konieczności odpowiedniego na nią reagowania. Kampania Dzieciństwo bez przemocy uwrażliwia na problem krzywdzenia dzieci w Polsce oraz edukuje na temat sposobów dbania o rozwój i bezpieczeństwo dzieci. Założeniem kampanii jest także promowanie rozwiązań sprzyjających tworzeniu bezpiecznego i szczęśliwego dzieciństwa każdego dziecka, niezależnie od pochodzenia i sytuacji życiowej, które ma niezbywalne prawo do miłości, ochrony i szacunku. Jednym z elementów kampanii jest również propagowanie rozwiązań na rzecz zmian systemowych, które mają za zadanie skuteczną ochronę dzieci przed przemocą. Uroczysta inauguracja Kampanii Dzieciństwo bez przemocy w Sejmie RP jest przewidziana na 8 października 2024, a jej finał nastąpi 19 listopada w Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynki i inne obiekty w całej Polsce rozświetlą się na czerwono, by zwrócić uwagę na problem krzywdzenia dzieci oraz uwrażliwić dorosłych na potrzebę i obowiązek ochrony najmłodszych.

W ramach kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” w całym kraju podejmowane będą oddolne inicjatywy edukacyjne oraz działania ukierunkowane na wzmocnienie lokalnej oferty wsparcia dla dzieci i rodzin potrzebujących pomocy. We wspólne działania na rzecz dzieci zaangażowane są różne instytucje i podmioty, takie jak urzędy, szkoły, przedszkola, firmy, placówki pomocy społecznej oraz wiele innych osób i organizacji, które podejmują się w walki o lepsze jutro dla wszystkich dzieci w Polsce.

Główne cele kampanii to nie tylko zwiększenie świadomości społecznej na temat przemocy wobec najmłodszych, ale także podejmowanie realnych działań, które przyczynią się do budowania środowiska wolnego od przemocy. Kampania opiera się na przekonaniu, że każdy, nawet niewielki krok w stronę zapewnienia bezpiecznego środowiska dla dzieci i tworzenia szczęśliwego dzieciństwa, ma ogromne znaczenie dla ich przyszłości. Finalnym momentem kampanii, 19 listopada, będzie rozświetlenie Polski dzieciom. Tego dnia, w różnych rejonach kraju, odbędzie się ogólnopolska akcja podświetlenia budynków i innych obiektów na czerwono, by symbolicznie zakomunikować wsparcie dla idei kampanii. Iluminacja budynków jest symbolem rozświetlenia życia dzieciom doświadczającym krzywdzenia oraz wyrazem jasnego sprzeciwu wobec przemocy.

Do inicjatywy mogą dołączać organizacje pozarządowe, placówki edukacyjne i inne instytucje. Zachęcamy do dołączenia do kampanii. Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy znajdziecie Państwo na stronie dziecinstwobezprzemocy.pl)

Organizatorami wydarzenia są Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę” oraz Krajowa Koalicja na rzecz Ochrony Dzieci.