
W dniach 17-23 lutego 2025r. obchodzimy Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem koordynowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, które poprzez Fundusz Sprawiedliwości zapewnia bezpłatną pomoc osobom pokrzywdzonym.
GOPS Mogilany i Zespół Interdyscyplinarny w Mogilanach przyłącza się do tych obchodów w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej w Gminie Mogilany na lata 2024-2027 i przystępuje do realizacji kampanii.
Pragniemy poszerzyć wiedzę mieszkańców Gminy na temat przemocy domowej oraz możliwości przeciwdziałania jej.
➔Przemoc domowa to nie tylko bicie, szarpanie czy popychanie, ale także:
•wyzywanie, ośmieszanie, grożenie, krytykowanie, również za pomocą środków komunikacji elektronicznej,
•nagrywanie bez zgody, udostępnianie treści obrażających czy ośmieszających,
•zmuszanie do obcowania płciowego,
•nie łożenie na utrzymanie osób zależnych lub pozostawianie ich bez opieki (w tym osób z powodu wieku lub niepełnosprawności nie mogących samodzielnie o siebie zadbać),
•utrudnianie/uniemożliwianie uzyskania samodzielności finansowej
•niszczenie rzeczy osobistych, wynoszenie/sprzedawanie sprzętów domowych
I wszystkie zachowania, w których osoba wykorzystuje swoją przewagę w celu sprawowania kontroli i władzy, naruszające prywatność, wzbudzające poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia. /Ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej/
➔Aby uzyskać kompletną informacje na temat dostępnych form pomocy zachęcamy do kontaktu z Zespołem Pracy Socjalnej w siedzibie GOPS Mogilany przy ul. Bartłomieja Apostoła 21
Dowiesz się, co możesz zrobić i w jaki sposób skorzystać z dostępnych narzędzi prawnych. Spotkasz się z empatią i zrozumieniem. Pracownicy w sposób jasny i klarowny odpowiedzą na Twoje pytania i będą towarzyszyć w rozwiązywaniu kolejnych kwestii.
Jeżeli posiadasz wiedzę, że znana Ci osoba doświadcza przemocy domowej możesz anonimowo przekazać tę informację do Zespołu Interdyscyplinarnego w Mogilanach przy u. Rynek 2, który powoła Grupę Diagnostyczno – Pomocową w celu zdiagnozowania problemu.
➔Jeśli doświadczasz przemocy domowej pamiętaj, że prawo chroni Ciebie i daje możliwość natychmiastowego usunięcia sprawcy przemocy z Twojego miejsca zamieszkania. Nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania i zakaz zbliżania się do miejsca zamieszkania, kontaktu z osobą doświadczającą przemocy, zbliżania się do osoby doświadczającej przemocy i przebywania w określonych miejscach może wydać Policja lub Żandarmeria Wojskowa bezpośrednio po powzięciu informacji o występowaniu przemocy domowej oraz zagrożeniu dla życia i zdrowia. Taki nakaz może obowiązywać do 14 dni.
O jego przedłużeniu (maksymalnie do 3 miesięcy) może zdecydować
•Prokuratura na wniosek Policji w postępowaniu przygotowawczym
•Sąd na wniosek osoby pokrzywdzonej (wzór wniosku dostępny jest na stronie:
https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/wzor-wniosku-o-zobowiazanie-osoby-stosujacej-przemoc-w-rodzinie-do-opuszczenia-wspolnie-zajmowanego-mieszkania-i-jego-bezposredniego-otoczenia-lub-zakazanie-zblizania-sie-do-mieszkania-i-jego-bezposredniego-otoczenia). Sąd wspomniany wniosek rozpatruje w ciągu 3 dni.
Sąd pierwszej instancji może nakaz przedłużać na kolejne okresy do 3 miesięcy do czasu zakończenia sprawy.
Sąd Powszechny może w wyroku orzec nakaz bezterminowy.
➔Procedura„Niebieskie Karty” nie jest procedurą administracyjną, karną ani cywilną. Jest narzędziem interwencyjno - pomocowym, którego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie doznającej przemocy domowej i zatrzymanie przemocy.
Procedura „Niebieskie Karty” obejmuje:
Grupa Diagnostyczno – Pomocowa wraz z osobami objętymi procedurą NK przygotowuje indywidualny plan pomocy odpowiadający na potrzeby osób zainteresowanych.
- W ramach procedury NK osoba doświadczająca przemocy może uzyskać
- wiedzę, jak reagować w sytuacji eskalacji napięcia zawartą w tzw. Planie Bezpieczeństwa
- edukację na temat mechanizmów i cyklu przemocy
- usługę pracy socjalnej (wspieranie, edukowanie, motywowanie, towarzyszenie)
- monitorowanie bezpieczeństwa rodziny przez funkcjonariusza Policji
- wskazanie możliwości uzyskania pomocy medycznej, psychologicznej, pedagogicznej, prawnej
- w razie konieczności zapewnienie bezpiecznego schronienia
Pracownik socjalny nie jest po to, żeby oceniać, osądzać, czy wymierzać karę. Towarzyszymy i szanujemy decyzje klientów, bo każdy sam jest ekspertem od swojego życia i wie co mu najlepiej służy. Rozumiemy, że czasem trzeba kilka razy poprosić o pomoc, zanim będzie się gotowym z niej skorzystać. Za każdym razem jesteśmy gotowi udzielić jej z empatią i zrozumieniem.
- W ramach procedury NK wobec osoby wskazanej jako stosująca przemoc zostaną podjęte następujące działania:
- uświadomienie prawnokarnych konsekwencji stosowania przemocy
- udzielenie informacji o możliwości podjęcia leczenia lub terapii
- skierowanie do udziału w programie korekcyjno – edukacyjnym lub psychologiczno – terapeutycznym
- umożliwienie skorzystania z bezpłatnego wsparcia psychologicznego
Pragniemy zwrócić uwagę iż osoby stosujące przemoc często nie znają innych wzorców funkcjonowania i korzystają z zachowań najbardziej im dostępnych. Skierowanie do udziału w programie korekcyjno – edukacyjnym nie jest formą kary czy napiętnowania, a próbą pomocy, poprzez:
•przekazanie wiedzy, które zachowania są przemocą
•naukę rozpoznawania i nazywania emocji oraz rozumienia o czym mówi nam ich pojawienie się
•naukę społecznie akceptowanych sposobów radzenia sobie z wybuchami agresji
- trening konstruktywnych zachowań
- W GOPS Mogilany każda mieszkanka i każdy mieszkaniec gminy może otrzymać bezpłatną pomoc psychologiczną w postaci wsparcia, wysłuchania, psychoedukacji, towarzyszenia, diagnozy problemu i wskazania działań związanych ze zdrowiem psychicznym, które warto podjąć. Wsparcie psychologiczne to oddziaływanie, którego może potrzebować zarówno osoba doświadczająca przemocy, jak i stosująca ją. Zachęcamy do kontaktu i umówienia wizyty pod nr.: 533 347 728