Dlaczego warto segregować odpady?


To nie tylko obowiązek, ale i realny wpływ na środowisko, koszty i przyszłość naszej Gminy.

Chronimy przyrodę – mniej śmieci na wysypiskach to mniej zanieczyszczeń gleby, wody i powietrza.
Oszczędzamy surowce – papier, szkło, plastik czy metal można ponownie wykorzystać zamiast sięgać po zasoby naturalne.
Płacimy mniej – prawidłowa segregacja u źródła (czyli w domu) to niższe koszty transportu i przetwarzania odpadów.
Budujemy świadomość – pokazujemy innym, przede wszystkim dzieciom, że każdy gest ma znaczenie.

Jak segregować?


W Polsce obowiązuje system 5 frakcji:
papier, plastik i metal, szkło, bio, zmieszane – wyłącznie to, czego nie da się przypisać do innej frakcji i nie nadaje się do recyklingu.

Zamiast oddawać odpady bio możesz je też kompostować na swojej działce. Dzięki temu otrzymasz ulgę od opłaty za odbiór odpadów i przyczynisz się do lepszych wyników gospodarki odpadami.

Nietypowe odpady?
Zamiast wyrzucać baterie, sprzęt AGD czy stare meble oddaj je do PSZOK-u w Gaju (ul. Zadziele 43, pn–pt 7:00–15:00).

Dodatkowo w Gminie odbywa się zbiórka odpadów wielkogabarytowych i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego sprzed posesji.

Odpady wielkogabarytowe oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny są odbierane bezpośrednio sprzed posesji podczas tzw. zbiórek objazdowych. To wygodna i legalna forma pozbycia się problematycznych odpadów, których nie wolno wrzucać do zwykłych pojemników. W Gminie Mogilany odbiór takich odpadów odbywa się raz w roku w okresie wiosenno-letnim.

Od 1 października 2025 rusza system kaucyjny. Butelki plastikowe, puszki i szklane opakowania będzie można oddać w sklepach i odzyskać kaucję bez paragonu.


W 2025 roku gminy muszą osiągnąć aż 55% poziomu recyklingu. Inaczej grożą im wysokie kary. Prawidłowa segregacja to nie tylko ekologia, to także konkretne oszczędności, które możemy przeznaczyć na rozwój i inwestycje.

To naprawdę się opłaca! Kilka minut dziennie wystarczy, by zadbać o środowisko, zaoszczędzić i zrobić coś dobrego dla przyszłych pokoleń.